середа, 15 листопада 2017 р.

Стабільне плазмове кільце


Плазма - це четвертий агрегатний стан речовини, у якому її атоми йонізовані, тобто електрони відірвані від ядер. Плазма існує у Всесвіті в різних, часто дуже різних формах. Плазму можна побачити, наприклад, у вигляді блискавки, полярного сяйва, всередині люмінесцентних ламп  або в електричній дузі. Плазма також утворює звичайні зірки, туманності, сонячні вітри. Такий стан речовини є досить загадковим й потребує подальшого вивчення.
У лабораторних умовах  плазму досить складно створити, але вчені наполегливо працюють й не втрачають надії створити стабільну плазму. При штучному створенні плазми, вона обмежена розмірами вакуумної камери чи електромагнітним полем (пристрої для збереження плазми називаються магнітними  контейнерами).
Однак, команді з Каліфорнійського технологічного інституту вдалося  створити стабільне кільце плазми на відкритому повітрі, використовуючи при цьому струмінь води під високим тиском та кристалічну пластинку. Це плазмове кільце не зникало протягом 10 мс й за підтримки енергії могло утримуватися й далі.
Для більшого розуміння умов створення такої плазми, представники команди наводять порівняння:  діаметр струменя води можна порівняти з людським волоссям, а  швидкість його витікання - зі швидкістю руху кулі. Кристалічна пластина в ході експерименту заряджалася негативно, а вода - позитивно, тобто створювався статичний заряд. За таких умов електрони йонізують атоми й молекули повітря над водою, що спричиняє утворенню кільця у повітрі. Кільце досить малих розмірів (діаметр у декілька десятків мкм) й можна спостерігати лише під мікроскоп.Таке плазмове кільце стабільне до тих пір, поки тече вода. Стабільна плазма є перспективним джерелом енергії, яку можна використати  в різних сферах виробництва.

Джерело за посиланням: http://www.caltech.edu/news/engineers-create-stable-plasma-ring-open-air-80367

Немає коментарів:

Дописати коментар